یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲:۳۵
 |  ۱۰/ مرداد/ ۱۳۹۵ - ۹:۲۷
  |   نظرات: بدون نظر
2,192 views بازدید

فقر فرهنگی ریشه مشکلات امروزی

4514j4فقر به معني مطلق كلمه يعني عدم بهره مندي از حداقل نيازهاي اساسي زندگي در زمينه هاي مختلفي نظير، تغذيه ، آموزش و پرورش ، بهداشت و درمان ، اشتغال، فرهنگ و … مي باشد.

فقر فرهنگی یکی از مهمترین علت های ناهنجاری اجتماعی است.

به طور یقین بستر امنیتی جامعه از راه فرهنگ و اطلاع رسانی مناسب صورت می گیرد و اگر ساختار جامعه ای به شکل مطلوب فرهنگی آماده باشد،ناهنجاری ها، جرایم و تخلفات به حداقل میزان می رسد. به راستی که فقر فرهنگی ریشه بسیاری از مشکلات امروز جامعه است که برخی جوانان ما با آن دسته و پنجه نرم می کنند، باید همان طور که به نیاز های مادی مردم توجه می شود، نیازها و ارزشهای دینی و فرهنگی مردم پاسخ  داده شود. متاسفانه کشور ما با دارا بودن تمدن درخشان چند هزارساله و کم نظیر در نوع خود، در مقوله فرهنگ و رعایت حقوق دیگران ، جایگاه مناسبی ندارد که باید  برای رفع این معضل بزرگ اجتماعی بیش از پیش برنامه ریزی شود و دولتمردان به این باور برسند  که آموزش فرهنگ  صحیح و رعایت حقو ق شهروندی باید در اولویت های مهم برنامه ها قرار گیرد.

بنابراین مشخص شد که همه ما به احترام متقابل نیازمند هستیم لذا بهترین توصیه د راین زمینه این است هر چیزی را که برای خود نمی پسندی، برای دیگران هم مپسند. ضرورت رعایت حقوق شهروندی، ارتقاء فرهنگ عمومی ، اجتماعی و رعایت قانون بر همگان امری است واجب و لازم تا به جامعه ایده آل که در شان ایران اسلامی است، دست یابیم تا قانون مداری در ایران نهادینه شود.

همچنین تهاجم فرهنگی دشمنان  نیز یکی دیگر از مشکلات جامعه است . این معضل که در نوع خود یکی از مهمترین مسائل اجتماع کنونی ماست برخی جوانان ما را به خود درگیر و گرفتار کرده است ،هجوم انواع تبلیغات و برنامه های ماهواره ای از آن سوی مرزها و شاید کم توجهی برخی از مسئولان باعث شدت یافتن روز افزون مد و مدگرایی در بین اقشار مختلف (حتی جوامع کوچک مانند جوامع روستایی) شده است .لذا این برحه از زمان تلاش و همکاری همه جانبه بین مسئولان و عامه مردم را می طلبد تا بتوان بر این گرفتاری اجتماع امروزی غالب آمد.

رضا فغانی


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

mahak12
1341
kahrizak121
15487
154250
154878787
آمار بازدید:

بازدید امروز: