چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۴
سرویس: یادداشت
 |  ۲۱/ بهمن/ ۱۳۹۶ - ۹:۵۰
  |   نظرات: بدون نظر
269 views بازدید

مسائل اجتماعی جوانان، زنگ خطری جدی برای مسوولان

آوای ری- مسئله اجتماعي اساسا موضوعي در جامعه است كه مردم در باره آن احساس نگراني مي كنند و دوست دارند كه دچار تغيير شود. مسئله اجتماعي با يك وضعيت عيني آغاز مي شود. اين وضعيت در بر دارنده بعدي از جامعه است كه مي تواند اندازه گيري يا تجربه شود. عنصر كليدي دوم در تعريف فوق، نگراني ذهني تعداد قابل توجهي از مردم در باره وضعيت جاري است.

جوانان بيشترين قشر جامعه مارا تشكيل مي دهند، مسائل و مشكلاتي كه جوانان درعصر حاضر با آنها مواجه هستند متنوع و متعدد هستند، هر گونه برخورد نادرست و عجولانه مي تواند آثار و نتايج نا مطلوبي در بر داشته باشد، يا اينكه منجر به بروز مسائل جديدي براي آنها گردد. در جامعه ما كمتر به بررسي مسائل و مشكلات جوانان پرداخته شده است. مسائل اجتماعي بطور ناگهاني وآني بوجود نمي آيند بلكه بصورت تدريجي و طي فرآيند خاصي شكل مي گيرند. مسائلي كه جوانان با آن مواجه هستند بسيار پيچيده اند و نياز به بررسي هاي بيشتري دارد.

از طرفي جامعه ما تفاوت هاي اساسي با ديگر كشور ها، اعم از غربي وحتي برخي از كشور هاي همجوار دارد. به همين دليل مسائلي كه براي آنها مطرح است ممكن است با مسائل جوانان ما متفاوت باشد.

مسائل خانوادگي، تمايلات شديد جنسي، تحصيلي، فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي، سياسي ، مسكن، ازدواج و… از مواردي هستند كه جوانان از آنها سخن مي گويند. اين مسائل هر كدام به تنهايي مي توانند، زمينه هاي انحراف را در جوانان بوجود آورند، علاوه بر آنكه همه اين معضلات باعث بوجود آمدن مشكلات روحي و رواني و عصبي در جوانان مي گردد، و همين مشكلات روحي و رواني و عصبي، خود زمينه هاي بيشتري را براي ارتكاب رفتارهاي انحرافي در جوانان بوجود مي آورد.

ما در بررسي مسائل جوانان علاوه بر تفكيك مسائل مربوط به دختران و پسران به يك تفكيك ديگر نيز بايد دست بزنيم و آن مسائل جوانان در ايران و مسائل جوانان در ديگر كشور ها مي باشد، به همين جهت نمي توانيم بطور كامل از نظريات آنها براي حل معضلات جوانان در داخل ايران استفاده كنيم.

جوانان هم دختران و هم پسران دركشور ما از محدوديتهاي زيادي براي ارضاء نياز هاي جنسي برخور دارند،كه ممكن است در پسران به انحرافات جنسي منجر شود ويا دختران با پوشيدن لباسهاي نامتعارف سعي نمايند خود را تا حدي ارضاء نمايند و يا اينكه ديگر رفتار هاي انحرافي را مرتكب شوند، همه اين عكس العمل هايي كه از ايجاد محدوديتهاي جنسي حاصل مي شود، معضلات زيادي را براي فرد وخانواده وجامعه ايجاد ميكنند.

دادن آزادي هاي جنسي به جوانان يعني همان شيوه اي كه در كشور هاي غربي به آن عمل مي شود، نه تنها اين مشكلات را برطرف نمي كند بلكه مشكلات و معضلاتي ايجاد مي كند كه بمراتب حادتر از معضلات فوق هستند، افزايش انواع بيماريهاي مقاربتي، از هم پاشيدگي نظام خانواده، افزايش بي سابقه انواع انحرافات اجتماعي و… در كشورهاي غربي نتيجه همين بي بندوباري هاي جنسي مي باشد.

جوانان اعم از دختر و پسر يك مشكل اساسي ديگر هم دارند كه در كشور ما اين مشكل حاد تر است و آن تغييرات شديدي است كه در ارزشها ، هنجارها و فرهنگ جامعه بوجود مي آيد سرعت اين تغييرات به حدي است كه مي توان گفت ارزشها ، هنجارها و فرهنگ نسل جديد(فرزندان) با نسل قبلي (پدر و مادر) متفاوت مي باشد. اين تفاوت منجر به بروز ناسازگاري ميان فرزندان با والدين مي شود و ناسازگاري مي تواند به بروز ناهنجاري هاي گوناگون منجر شود.

جوانان علاوه بر مشكلات اساسي فوق با مشكل بيكاري مواجه هستند كه تاحد زيادي مي تواند ناشي از سوء مديريتها وهمچنين ناهماهنگي ميان دستگاههاي اجرايي موجود در داخل كشور باشد، ناهماهنگي ميان نظام آموزشي ما و نظام اقتصادي وهمچنين ناهماهنگي ميان سياستهاي اقتصادي نمونه هايي از اين موارد مي باشد.مشكل بيكاري تبديل به يك معضل جدي شده وآسيب هاي فراواني براي جامعه و خانواده ها ايجاد كرده است. در بسياري از مطالعاتي كه پيرامون جوانان انجام شده بيكاري يكي از متغيير هايي بوده است كه در گرايش جوانان به انحرافات اجتماعي نقشي مهم ايفا كرده است.حل مشكل بيكاري تاثير بسيار زيادي در كاهش انحرافات جوانان دارد.

نحوه گذران اوقات فراغت هم مي تواند از مسائلي باشد كه جوانان با آن مواجه هستند ونياز به برنامه ريزي هاي دقيقي دارد.اوقات فراغت جزء نيازهاي ضروري جوانان محسوب مي شود، اوقات فراغت از جايگاهي برخوردار است كه با برنامه ريزي مناسب براي آن مي رود كه تبديل به يكي از راه حل هاي اساسي مشكلات رفتاري جوانان تبديل شود ، زماني اين محقق مي شود كه از اوقات فراغت فقط به عنوان گذران وقت وتفريح استفاده نكنيم. اوقات فراغت را نبايد به معناي پر كردن وقت بدانيم وسعي كنيم تا با برنامه هاي تفريحي آن را پر كنيم، بلكه از اوقات فراغت بايد براي پر بار كردن وآموزش هاي مورد نياز جوانان استفاده كنيم.

ازدواج وبالا تر رفتن سن ازدواج،دغدغه هاي تحصيلي جوانان،جايگاه جوانان در خانواده و جامعه و… از ديگر مسائلي است كه جوانان از آنها رنج مي برند. بسياري از اين مسائل را مي توان با برنامه ريزيهاي درست وبا مشاركت فعال خود جوانان بر طرف كرد.جوانان در دوران دفاع مقدس ودوران سازندگي نشان دادند كه از توانائيها وقابليتهاي بالايي برخوردارند كه با حمايت از آنها مي توانيم به اين مهم برسيم.

جوانان كشور ما در زمان حاضر يك مشكل اساسي ديگر هم دارند و آن تهاجم فرهنگي مي باشد كه جوانان ما را نشانه گرفته است.تهاجم فرهنگي ابزاري است در دست استعمار گران كه براي كشور ما و بسياري از كشورهاي ديگر مشكلاتي را بوجود آورده اند.رفع معضلاتي كه جوانان با آنها مواجه اند بر عهده نظام خانواده ،نظام سياسي و…. مي باشد.

رضا فغانی – سردبیر دوهفته نامه آوای ری

 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

mahak12
1341
kahrizak121
15487
154250
154878787
آمار بازدید:

بازدید امروز: