شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۵:۴۳
 |  ۲۵/ دی/ ۱۳۹۷ - ۳:۲۸
  |   نظرات: بدون نظر
296 views بازدید

انتشار «آوای ری» ویژه پنجاه و یکمین سالگرد جهان پهلوان غلامرضا تختی

آوای ری- دوهفته نامه «آوای ری» ویژه پنجاه و یکمین سالگرد جهان پهلوان غلامرضا تختی منتشر شد.

به گزارش آوای ری به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری، در این ویژه نامه مطالبی چون: نگاهی به زندگانی و افتخارات جهان پهلوان تختی، اشعاری در وصف این پهلوان نامدار ایرانی، مصاحبه با دوستان و هم دوره ای های این ورزشکار نامی، سخنان بزرگان و مسئولان درباره اسطوره کشتی ایران و … به چشم می خورد.

غلامرضا تختی مشهور به جهان پهلوان تختی، قهرمان و پهلوان اسطوره ای ایران در ۵ شهریور ۱۳۰۹ در تهران به دنیا آمد و پس از طی کردن دوره نوجوانی و ورود به کشتی قهرمانی در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن، نخستین مدال های طلای تاریخ ورزش ایران در بازی های المپیک را کسب کرد.

او با یک مدال طلا و دو مدال نقرهٔ المپیک، دو طلا و دو نقرهٔ قهرمانی جهان و یک طلای بازی های آسیایی در فهرست برترین های قرن فیلا در جایگاه سیزدهم قرار دارد.

غلامرضا تختی هم چنین سه بار قهرمان کشتی پهلوانی و پهلوان اول ایران شد.

تختی که در اوج محبوبیت در میان مردم قرار داشت در ۱۷ دی ۱۳۴۶ در اتاقی در هتل آتلانتیک تهران به طرز مشکوکی درگذشت و ابهام ها در مورد علت واقعی مرگ وی پس از ۴۸ سال هنوز پابرجاست.

هر ساله در هفدهم دیماه، مسئولان و علاقه مندان مرحوم تختی با حضور در آرامگاه وی واقع در آستانه ابن بابویه شهرری، نام و یاد او را گرامی می دارند.

«آوای ری» به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی عباس فغانی(معارف) زیر نظر شورای سیاستگذاری با سردبیری رضا فغانی به عنوان تنها نشریه محلی شهرستان ری در هشت صفحه تمام رنگی چاپ شد.

فایل PDF ویژه نامه پنجاه و یکمین سالگرد جهان پهلوان تختیavaey rey 97-10-17

 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

mahak12
1341
kahrizak121
15487
154250
154878787
آمار بازدید:

بازدید امروز: