یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۳:۲۵
 |  ۲۵/ فروردین/ ۱۳۹۹ - ۴:۱۰
  |   نظرات: بدون نظر
64 views بازدید

«کرونا» میهمان ناخوانده نوروز ۹۹

مقارن شدن نوروز امسال با گسترش شیوع ویروس کرونا و آمار روز افزون مرگ و میر ناشی از این بیماری در ایران، باعث شده است تا شمار قابل توجهی از شهروندان ایرانی، این جشن سنتی را در قرنطینۀ خانگی برگزار کنند و با راه اندازی کارزارهایی چون «در خانه می‌مانیم» و «نه به سفر نوروزی»، هموطنان خود را به ماندن در خانه و اجتناب از دید و بازدید و سفرهای نوروزی دعوت کنند.

تعطیلات نوروزی امسال، با بزرگترین بحران سلامت ایران و جهان یعنی همه گیری ویروس کرونا همراه شده است. ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا را دارد و بنا به گفتۀ سخنگوی وزارت بهداشت ایران، در هر ده دقیقه یک نفر در اثر ابتلا به این ویروس، جان خود را از دست می‌دهد.

این در حالیست که نوروز برای بسیاری از ایرانیان، فرصتی است برای دید و بازدید و گذراندن اوقات با خانواده و دوستان، خارج شدن از چهاردیواری خانه و رفتن به سفرهای نوروزی؛ اما اکنون برگزاری جشن سنتی نوروز زیر سایۀ شیوع ویروس کرونا، در قرنطینۀ خانگی سپری می‌شود و اخبار مرگ و میر ناشی از این بیماری، از شور و نشاط آغاز سال نو در ایران به شدت کاسته است.

از سوی دیگر، به استثنای داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی و مواد اولیه، تمامی بازارها و مراکز تجاری در کشور بسته هستند و بیشتر خیابان‌هایی که هر سال به هنگام نوروز، مملو از حضور مردم برای خرید شیرینی، آجیل و وسایل سفرۀ هفت سین بود، اکنون خالی شده و میزبان سکوتی مرگبارند.

برخی از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که امسال نتوانسته‌اند به رسم هرسال، سفرۀ هفت سین بچینند و برخی دیگر با انتشار عکس‌هایی، نوشته‌اند که سفرۀ سنتی هفت سین آنها امسال تبدیل به چهار سین شده است.

عده ای از افراد فعال در کادر درمانی کشور نیز، عکس‌های خود را در بیمارستان با ماسک و پوشش ویژه برای مقابله با کرونا، منتشر کرده و با ابراز دلتنگی برای خانواده و فرزندان خود در ایام نوروز، نوشته‌اند: «ما برای شما در بیمارستان می‌مانیم، شما به خاطر ما در خانه بمانید».

رضا فغانی _ مدیر مسئول


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

mahak12
1341
kahrizak121
15487
154250
154878787
آمار بازدید:

بازدید امروز: